Program autorski „Art-minutes, czyli kreatywnie na przerwie"

Marzenia w zasięgu… selfie stick

- Ach, gdyby rok szkolny składał się tylko z wakacji… - marzą uczniowie.

- A dzień w szkole z przerw międzylekcyjnych… - dodają drudzy.

- To wtedy dopiero zaczęłoby się szkolne życie – puentują zgodnie.

Nauczyciele Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Krzykawie wyszli tym marzeniom naprzeciw i wdrażają autorski program „Art-minutes, czyli kreatywnie na przerwie”.

Nie wystarczy bowiem teraz patrzeć, słuchać i pisać. Nauce sprzyja ruch całego ciała, zaangażowanie wszystkich zmysłów i bezpośrednie relacje międzyludzkie.

Bezpieczne korytarze

Możliwość zostawiania plecaków w salach lekcyjnych zwiększyła przestrzeń i bezpieczeństwo na korytarzach. Dodatkowo uczniowie uczą się planować i organizować swój czas, a jest w czym wybierać.

Muzyczna biblioteka

Panie Beata Probierz i Justyna Wdowik oferują dzieciom Karaoke w bibliotece. Z pewnością zrodzą się z tego treningu nowe talenty muzyczno – wokalne. Do tego pogłębienie znajomości tekstów piosenek i artystycznego wyrazu utworów to same korzyści. Dla miłośników czytania przeznaczone są stanowiska do lektury ulubionych książek lub przesłuchiwania audiobooków.

Piętro wielu wymiarów

Na drugim piętrze można potańczyć z gwiazdami czy śpiewać w języku angielskim. Zaś dla zmęczonych ruchem chwila zadumy przy Ścianie Przemyśleń, gdzie znajdują się cytaty, sentencje, aforyzmy i przysłowia. Czytelnicy i myśliciele mogą tam też zostawić swój komentarz lub dodać własne spostrzeżenie. Niektórzy zachwycają się próbą maszynopisania przy Biurku Twórcy. Natomiast śmieszne dodatki w budce telefonicznej, w której też można „rozmawiać”
przez zabytkowy telefon ze słuchawką, potrafią rozweselić każdą twarz i każde zdjęcie. Tymi działaniami opiekują się panie Joanna Sosnowska i Magdalena Pichlak.

Takie rozładowywanie stresu i emocji podczas przerwy przyczynia się do zwiększenia koncentracji
na lekcji i chętnego podejmowania się kolejnych wyzwań edukacyjnych.

Słodka nauka

Pod okiem pani Beaty Jurczyk – Szotek uczniowie uczą się samodzielności w przyrządzaniu szybkich przekąsek i ciepłych napojów. Do tego garść informacji ze świata nowinek technicznych pobudza trawienie oraz poprawia apetyt na odkrycia i doświadczenia naukowe z wykorzystaniem prenumerowanych czasopism. Nawet zadanie z matematyki staje się słodką niespodzianką… Skonstruowanie ludzika z recyclingowych materiałów to ekologiczna przyjemność pozwalająca opanować znajomość znaków drogowych.

Takie przerwy śródlekcyjne to spora dawka dobrych emocji i paliwa dla mózgu do dalszej wytężonej pracy. Jest to też przyjemne ograniczenie nadmiernego korzystania ze smartfonów, a przede wszystkim możliwość spotkania z rówieśnikami i pogłębienia więzi międzyludzkich.

Pomimo…

Mimo wykutego przez obecnych socjologów określenia dla współczesnej młodzieży jakoby było to „pokolenie pochylonych głów”, nasz zespół oferuje alternatywne metody spędzania wolnego czasu. Wierzymy, że uda nam się wychować pokolenie artystów, twórców, naukowców i myślicieli, którzy będą wdrażać innowacyjne metody w różnych dyscyplinach naukowych.

Magdalena Pichlak