Polana Nullo

POLANA   NULLO  zwana dawniej "Karczmarką" lub "Podlaską", położona na skraju lasów, na pograniczu Krzykawki i Krzykawy od strony północnej.

 

 

 

 Na tej polanie rozegrała się w 1863 roku jedna z licznych w Polsce bitew powstańczych...

 

 

          Pułkownik Józef  Miniewski, na czele oddziału ochotników polskich wraz z Legią dowodzoną przez pułkownika Francesco Nullo z Krakowa przez Czyżówkę, zajął pozycję pod Podlesiem.

Oddział liczył 600 osób. Po zwycięskim starciu z carską kolumną 4 maja oddział przemieścił się pod Krzykawę. Rankiem 5 maja oddział Miniewskiego został zaatakowany przez silną kolumnę dowodzoną przez księcia Szachowskiego przybyłą z Olkusza. Bitwa trwała do godziny 14 i zakończyła się klęską powstańców.   W boju zginął Włoch pułkownik Francesco Nullo i polski powstaniec Romer, trzydziestu Włochów,

Francuzów i Polaków dostało się do niewoli, inni rozpierzchli się po okolicy. Zwłoki pułkownika Nullo  i Romera pochowano na olkuskim cmentarzu.

 

 

 

 

Na polu bitwy pod Krzykawką w 1915 roku postawiono krzyż upamiętniający śmierć poległych. W 1938 roku wzniesiono pomnik z pamiątkową płytą. Na polanie odbywają się uroczystości rocznicowe organizowane przez gminę Bolesław przy pomocy organizacji społecznych i instytucji z terenu gminy i okolic.