Kangur w naszej szkole – 22 kwietnia

Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

Żaczek - klasy 2 szkół podstawowych;

Maluch - klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

Beniamin - klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

Kadet - klasy 7 i 8 szkół podstawowych;

Junior - klasy I i II liceów i techników, klasy I, II i III szkół branżowych;

Student - klasy II i III liceów 3-letnich oraz II, III i IV techników
 4-letnich.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Atrakcyjne zadania konkursowe popularyzują wiedzę matematyczną, mobilizują do rozwijania zainteresowań, umożliwiają sprawdzenie umiejętności i stwarzają szansę zdobycia cennych nagród w postaci obozów zagranicznych i krajowych oraz wyjątkowych nagród rzeczowych. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res (Kangur bez Granic). Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie. W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.

Tradycyjnie już nasza szkoła wzięła również udział w tegorocznej edycji tego konkursu, który był zaplanowany na 18 marca (Kangur Matematyczny co roku odbywa się w trzeci czwartek marca), ale ze względu na zaistniałą sytuację pandemiczną termin został przesunięty na 22 kwietnia. Każdy z 22 uczestników otrzymał wtedy upominek, przestrzenną układankę w formie breloczka. Jednak na wyniki konkursu musimy cierpliwie poczekać jeszcze miesiąc. Naszym zawodnikom życzymy, jak najwyższych osiągnięć w „Kangurze matematycznym”.