Wymiana polsko - włoska październik 2019

Wymiana polsko – włoska w roku szkolnym 2019/2020

Zespół Przedszkolno – Szkolny w Krzykawie

Od wielu lat październik w naszej szkole jest miesiącem szczególnym, na który czekają uczniowie oraz ich rodzice. Zdarzeniu, które ma miejsce w tym miesiącu towarzyszą wielkie przygotowania oraz emocje, bowiem nasi uczniowie biorą udział w corocznej wymianie polsko – włoskiej. Również w tym roku szkolnym dziewiętnaścioro dzieci z klas VI, VII i VIII poleciało na spotkanie ze swoimi rówieśnikami do Bergamo, miasta, z którego pochodzi patron szkoły pułkownik Francesco Nullo. Włoscy uczniowie z zaprzyjaźnionej placówki uczęszczają do szkoły, której patronem jest nasz wspólny bohater.

Nasz pobyt jest ściśle związany z poznawaniem historii i kultury rejonu Lombardii i Włoch, rozwojem języka, a przede wszystkim z tworzeniem przyjaźni, które często trwają przez wiele lat. Wielu naszych absolwentów utrzymuje wciąż kontakt ze swoimi towarzyszami z wymiany, odwiedzają się w wakacje, korespondują ze sobą.

W czasie tej wymiany uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Beaty Ślęzak i Izabeli Molędy zwiedzili wiele ciekawych miejsc w Bergamo i w jego okolicy. W pierwszym dniu naszym głównym punktem zwiedzania była wioska Crespid’Adda wpisana na listę UNESCO, której nazwa pochodzi od nazwiska bogatego przemysłowca założyciela oraz rzeki, która przepływa przez to miejsce. Następnie odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne La Torre del Sole w miejscowości Brembate. Kolejny dzień przyniósł wiele zachwytów i emocji związanych z pobytem w najstarszej części Bergamo – Citta Alta (tzw. Górne Miasto). Tam w Muzeum Historii mogliśmy wysłuchać opowieści o wspólnej historii naszych dążeń niepodległościowych oraz znaczeniu Francesca Nullo w walce o wolność naszych krajów. Widzieliśmy również wiele spektakularnych eksponatów np.  szablę pułkownika Nullo oraz urnę z ziemią z polany tzw. Podlaski, którą delegacja włoska przywiozła w 1963 roku do Bergamo po obchodach 100 rocznicy śmierci Francesca Nullo. W Mediolanie, zobaczyliśmy jeden z największych pałaców Europy – Pałac Sforzów oraz główny plac z pomnikiem króla Wiktora Emanuela oraz słynną katedrą Duomo. W niedzielę uczniowie polscy i włoscy zwiedzali okolice Bergamo z rodzinami, które ich przyjęły.

Najważniejszym elementem naszego pobytu w Bergamo jest zawsze wizyta w PalazzoFrizzoni – siedzibie władz miasta. Wówczas radni, dyrekcja, uczniowie oraz nauczyciele w przepięknym barokowym otoczeniu głównej sali obrad mogą wygłosić przemówienia oraz podziękować za owocną współpracę. Nasz międzynarodowy projekt   i w tym roku spełnił oczekiwania uczniów oraz ich rodziców. Po raz kolejny została wzmocniona nić porozumienia, powstały wspaniałe przyjaźnie. Kolejnym wyzwaniem jest druga część projektu,kiedy to uczniowie z Włoch przyjadą w maju do Krzykawy. Nasi uczniowie stworzyli specjalny kalendarz i już skreślają dni do ich przyjazdu.

Izabela Molęda