Wymiana Bergamo jesień 2018

Wymiana odbywała się w dniach od 4 do 8 października 2018.

W pierwszym dniu wylądowaliśmy na lotnisku w Bergamo ok. 18 tej a następnie dzieci udały się do swoich rodzin.

O 20. 00 spotkaliśmy się w restauracji Giro Pizza na kolacji integracyjnej.

W piątek pojechaliśmy do Turynu, który słynie z wielu rzeczy, choć zobaczyliśmy tylko Muzeum Kina i Muzeum Samochodów. Majestatyczny budynek Muzeum Kina kryje wiele tajemnic . Wchodząc do kilkupiętrowej Sali , a następnie wspinając się w górę odbywamy wycieczkę od poczatków kina do czasów współczesnych. Uczta dla miłośników filmu. W Muzeum samochodów niebywałe wrażenie zrobiły modele Ferrari, Lamborgini, Astona Martina czy Alfy Romeo.

W sobotę zorganizowano dla nas warsztaty w okolicy klasztoru Astino. W klasztornym ogrodzie botanicznym uczniowie szkół polskiej i włoskiej dobrali się w pary mieszane i poszukiwali odpowiedzi na pytania przyrodnicze dotyczące warzyw i owoców tam uprawianych.

Po obiedzie w lokalnej restauracji wyjechaliśmy do Górnego Miasta (Citta Alta). Jest to najstarsza część Bergamo gdzie w Muzeum Historii Bergamo organizowane są dla nas co roku warsztaty. W tym roku dotyczyły one światła i historii fotografii oraz oczywiście postaci pułkownika Francesco Nullo.

W niedzielę uczniowie spędzali czas z rodzinami, u których przebywali.

W poniedziałek zorganizowano nam wycieczkę do wioski założonej w 19 wieku – Crespi d’Adda. Był to prototyp idealnej wioski pracowniczej założonej przez rodzinę Crespi, właścicieli fabryki bawełny.

Wieczorem po bardzo emocjonalnym rozstaniu wylecieliśmy do Polski.