Małobądz

Źródła dziejowe o Małobądzu pochodzą z II połowy XVIII wieku. Jednak już w 1728 roku Małobądz został wpisany w skład parafii Sławków. W 1790 roku w Małobądzu był jeden dom i osiem mieszkańców oraz folwark. W 1827 roku było 21 domów i 180 mieszkańców. Podanie mówi, że była to kiedyś własność rycerza Miłobądza - stąd nazwa miejscowości. W okresie międzywojennym stała tu także kuźnia, którą prowadził Antoni Imielski. Małobądz łączy się bezpośrednio z Krzykawą, z którą dzielił w XX wieku historyczne losy. Wsie złączone są wspólnymi instytucjami: gmina, parafie polskokatolicka i rzymskokatolicka, straż pożarna, szkoła i przedszkole.

Parafia p.w. św. Barbary w Krzykawie-Małobądzu - parafiaKościoła Polskokatolickiego w RP położna na terenie diecezji krakowsko-częstochowskiej w dekanacieśląskim.

Parafia Polskokatolicka św. Barbary w Krzykawie-Małobądzu została erygowana dekretem ordynariuszadiecezji krakowsko-częstochowskiej Księdza BiskupaJerzego Szotmillera23 lutego1988 roku. W latach 1987-2001 funkcję proboszcza sprawował tutaj ksiądz mgr Jerzy Białas. Obecnie parafią opiekuje się ks. mgr Tadeusz Budacz.

Parafia kultywuje regionalne tradycje związane z ziemią śląską i małopolską min. tradycję święcenia wieńców dożynkowych, czy uroczystości barbórkowe. Przy parafii prężnie działa Rada Parafialna, Chór Parafialny i Schola Dziewczęca oraz Stowarzyszenie Młodzieży Polskokatolickiej. Parafia prowadzi również działalność charytatywną. W okresie Adwentu i Wielkiego Postu organizowana jest pomoc dla rodzin najbardziej potrzebujących parafian, ale nie tylko. Parafia wydaje gazetkę "Wieści Parafialne".

Do parafii w Małobądzu należą miejscowości:

• Krze,
  • Krzykawa,